14 lipca 2025 Aktualności

Z biura do przestrzeni doświadczeń. Projekt Apsys i Boris Kudlička with Partners

Nowa przestrzeń biurowa Apsys Polska to przemyślana odpowiedź na zmieniający się model pracy i rosnące znaczenie odpowiedzialnego projektowania. Powstała w oparciu o konkretne wskazówki zespołu i z potrzeby stworzenia miejsca, które wspiera nie tylko efektywność, ale też dobrostan i kulturę organizacyjną. Projekt autorstwa pracowni Boris Kudlička with Partners to przykład wnętrza, w którym ergonomia i dbałość o środowisko mogą być integralną częścią nowoczesnej, estetycznej przestrzeni pracy.

Biuro Apsys Polska w nowej odsłonie to nie tylko zmiana estetyczna czy reorganizacja układu funkcjonalnego, ale przede wszystkim zmiana podejścia do projektowania miejsca pracy w zgodzie z wartościami ESG, uwzględniająca perspektywę pracowników i to, jak korzystają z przestrzeni biurowej. W realiach pracy hybrydowej biuro przestaje być wyłącznie zapleczem dla codziennych obowiązków, a staje się elementem wspierającym różne tryby działania: skupienie, współpracę, spontaniczne interakcje czy regenerację. Zaprojektowane z myślą o różnorodnych potrzebach zespołu, odpowiada na rytm dnia i sposób funkcjonowania użytkowników, jednocześnie wzmacniając tożsamość i spójność organizacji.

Projektując nowe biuro, zależało nam na tym, aby każdy element, od układu przestrzeni, przez materiały, aż po sposób użytkowania, był dobrze przemyślany także z perspektywy ESG. Chcieliśmy stworzyć miejsce, które wspiera koncentrację, ułatwia współpracę i pomaga złapać balans między intensywnymi zadaniami i potrzebą skupienia, a jednocześnie odzwierciedla wartości firmy. Takie, w którym każdy może odnaleźć swój własny rytm i styl pracy i do którego po prostu chce się wracaćmówi Benoit Charles, CEO Apsys Polska.

Biuro, które działa jak zespół

Za nowy projekt biura Apsys Polska odpowiadała pracownia Boris Kudlička with Partners – eksperci znani z łączenia wyrazistych koncepcji przestrzennych z wrażliwością na kontekst i potrzeby użytkowników. Pracownia ma w swoim dorobku m.in. wnętrza luksusowych hoteli i restauracji, takich jak Belvedere czy Raffles Europejski, a także realizację projektu lobby w inwestycji Nowa Stawowa we Wrocławiu oraz przebudowy Hali Targowej w Gdańsku, realizowanych przez Apsys Polska.

Całość nowego biura została kompleksowo przeorganizowana, tworząc spójny układ odpowiadający zróżnicowanym modelom pracy. Wprowadzono trzy główne strefy aktywności. Strefa cicha przeznaczona jest do pracy indywidualnej wymagającej skupienia. Strefa normalna pozwala na współpracę i swobodne rozmowy. Natomiast tzw. głośna została zaprojektowana z myślą o pracy zespołowej, burzach mózgów i intensywnych dyskusjach. W biurze znalazły się także budki akustyczne: jednoosobowe do rozmów telefonicznych oraz kilkuosobowe, przystosowane do pracy grupowej. Każda z systemem regulowanego oświetlenia i wentylacji.

Osobnym modułem jest pokój pracy kreatywnej. To elastyczna przestrzeń przeznaczona do warsztatów i spotkań koncepcyjnych, wyposażona w stół projektowy, różnorodne, kolorowe siedziska w formie bujanych foteli i puf, które pobudzają wyobraźnię i sprzyjają kreatywnemu myśleniu oraz tablice i ekran multimedialny, pozwalające łatwo zmieniać układ wnętrza w zależności od potrzeb, oderwać się od biurowej rutyny i uruchomić myślenie projektowe.

Atmosfera zamiast schematu

Zespół projektowy świadomie zrezygnował z typowo biurowej estetyki. W jej miejsce zaproponowano stylistykę inspirowaną przytulnymi wnętrzami eleganckich butikowych hoteli  i apartamentów, z miękkimi formami, większą liczbą kolorów, bogactwem tekstur i materiałami, które zapewniają komfort użytkowania. W aranżacji pojawiły się naturalne tkaniny, drewniane blaty i naturalna zieleń tworząca przyjazne otoczenie i wprowadzająca do codziennej pracy kojącą atmosferę.

Tworząc przestrzeń biurową dla Apsys, naszym podstawowym celem było spełnienie potrzeb funkcjonalnych — zapewnienie jak najlepszych warunków do pracy oraz stworzenie środowiska sprzyjającego interakcji i wymianie wiedzy między pracownikami mówi Mariia Shapoval, architektka prowadząca z pracowni Boris Kudlička with Partners.Kolejnym założeniem było nadanie wnętrzom eleganckiego i indywidualnego charakteru. Biuro zostało zaprojektowane w stonowanej, lecz zróżnicowanej kolorystyce. Wnętrza łączą szlachetne materiały wykończeniowe z elementami pochodzącymi z recyklingu oraz dekoracjami vintage z połowy lat 60. Ważną warstwą projektu jest lokalna sztuka, której z miesiąca na miesiąc pojawia się w biurze coraz więcej, tworząc unikatową kolekcję Apsys. Ciekawym elementem dekoracyjnym są stylowe wydruki przedstawiające budynki zaprojektowane i zrealizowane przez Apsys, podkreślające wyjątkowość i znaczenie każdej inwestycji oraz zespołów zaangażowanych w ich realizację. Przemyślany układ biura, elegancki wystrój oraz obecność lokalnej sztuki tworzą wyjątkowe środowisko do pracy – dodaje M. Shapoval.

W duchu ESG i less waste

Nowe biuro Apsys Polska to przede wszystkim wyraźne ukierunkowanie na rozwiązania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Od etapu koncepcji projektowej przez dobór materiałów i wyposażenia, po codzienne praktyki użytkowników. Nadrzędnym założeniem było tworzenie przestrzeni w duchu ESG i less waste. Przemyślane rozwiązania pomagają dbać o środowisko na co dzień – eksploatację biura zoptymalizowano poprzez automatyczne wyłączanie oświetlenia oraz resetowanie temperatury do ustawień budynkowych każdego dnia o godz. 20:00, co realnie zmniejsza zużycie energii.  W kuchni znalazł się kompostownik, a powstający w nim organiczny nawóz pracownicy mogą zabierać do swoich domowych ogródków, co zachęca do ekologicznych nawyków także poza biurem.

Projekt zakładał także maksymalne wykorzystanie istniejących zasobów, zarówno poprzez recykling, jak i ponowne użycie elementów wyposażenia. Nowe funkcje zyskały m.in. stelaże biurek, panele sufitowe, oświetlenie, zasłony, a także znaczna część mebli: sofy, szafki, fotele, krzesła i stoliki. Elementy, które nie zostały użyte w nowej aranżacji, przekazano fundacjom, które wykorzystują je w swoich przestrzeniach. Uzupełnieniem wyposażenia są meble z drugiego obiegu oraz modele poekspozycyjne.

Jeden z najbardziej charakterystycznych elementów projektu stanowią blaty wykonane we współpracy z marką Migaloo, łączące innowacyjne podejście do materiałów z ideą projektowania cyrkularnego. Do ich wykonania wykorzystano m.in. jeansy, które dostarczyli pracownicy oraz tzw. plastryko – kompozyt złożony z pofabrycznych odpadów takich jak opakowania po gumach do żucia, czy zużyte opakowania z PVC. Inne blaty powstały z korków po winie (model Kork Decor), łupin orzecha włoskiego z dodatkiem miki i 24-karatowego złota (Nød), a także z recyklingowanego poliestru uzyskanego ze zwrotów odzieży – trudnego do utylizacji materiału, który zyskał nowe życie w wersji New Marble White. Wszystkie są trwałe, odporne na zabrudzenia i nie wydzielają lotnych związków chemicznych.

Wspólna przestrzeń została wzbogacona o naturalne materiały i barwniki pochodzenia organicznego. Kuchenny stół powstał z litego drewna odzyskanego z rozbiórki starego domu, a wykładziny zabarwiono przy użyciu takich składników jak łupiny owoców, kora orzecha czarnego, rdzeń rośliny tropikalnej oraz indygowca.

Akustyczne budki wykonane zostały z materiałów uzyskanych w większości z procesu recyklingu, z możliwością ponownego przetworzenia do 90% komponentów po zakończeniu ich cyklu życia. Dzięki temu całość projektu wpisuje się nie tylko w założenia zrównoważonego rozwoju, ale stanowi praktyczny przykład tego, jak architektura może wspierać wartości ESG – bez kompromisów w estetyce i funkcjonalności.

Nie musieliśmy wybierać między estetyką, funkcjonalnością a odpowiedzialnością. Wykorzystaliśmy zasoby, którymi już dysponowaliśmy, postawiliśmy na lokalnych producentów, a dzięki współpracy z marką Migaloo udało się stworzyć unikalne elementy z materiałów pochodzących z recyklingu. Dla mnie osobiście największą wartością tego projektu jest fakt, że powstał w dialogu z zespołem i w harmonii z naturąmówi Magdalena Błądek, Business Development Director i ESG Officer w Apsys Polska.

Nowe biuro Apsys nadal mieści się w Q22, ale zyskało zupełnie nową tożsamość. Jest nowoczesną, wielofunkcyjną przestrzenią, odpowiadającą na potrzeby współczesnego środowiska pracy zgodnie z zasadami zrównoważonej architektury. Całość została udokumentowana na fotografiach autorstwa Aleksandra Małachowskiego, znanego jako @hashtagalek, jednego z najbardziej rozpoznawalnych fotografów architektury w Polsce. Jego artystyczne, geometryczne kadry pokazują nową przestrzeń Apsys w pełnej skali, jako miejsce pracy, relacji i nowoczesnego projektowania.

Pozostałe aktualności